Viewing page 33 of 137

EDWARD M. GAVIN, Colonel, USAF, 1147A

"Ed" was born July 9, 1908, in Sheffield, Ala. After attending API and graduating in 1931 with a B.S. in Mechanical Engineering, he entered the Army as a Flying Cadet. He served 2 years as a reserve officer on active duty in Panama. Upon completion of this tour he flew commercially. In 1935 he received his commission in the regular Army Air Corps. He served 2 years with the 3d Attack Group at Barksdale Fld., La. and subsequently assigned to experimental engineering, AMC, for 5 years. In 1942 he did research work on low temperature operation of aircraft in Alaska. He was assigned to the first B-29 Wing when it was organized, and later was ordered to Australia as Special Projects Officer, V Air Force. During 1944-45 he commanded the 38ths BG, medium, stationed in the Pacific Theater. He was a member of the first AWC class in 1946-47 and upon graduation was assigned as an instructor in the AC&SS. In 1948 he returned to the AWC as an instructor. In his proposed assignment he is to be a student at the Industrial College of the Armed Forces, Washington, D.C. Ed's hobbies are farming and tradin' (in anything). His wife, Mary, is from Texas and he has one daughter, Ann, (age 8).  

KENNETH H. GIBSON, Colonel, USAF, 1775A

"Ken" was born in 1911 and calls Salt Lake City, Utah his home. He attended Westminster College at Salt Lake City from 1930-33. In 1933 he enlisted in the U.S. Army Air Corps, receiving his wings at Kelly Field in February 1936. From 1936-37 he was Airplane Commander, Second Bomb Group, Langley Field, Virginia and from 1937-41 he was Airplane Commander, 19th Bomb Group, March Field, California. In June 1941 he was ordered on TDY to London, England as an Observer with the RAF which position he held until December 1941. In January 1942 he was assigned as Group Operations Officer, 30th Bomb Group where he served until October 1942. From June 1942 to September he was on TDY, 11th Air Force in the Aleutians. He served a year, from October 1942 to October 1943, with the Directorate of Bombardment, Tactics and Technique Section, Headquarters AAR with a TDY tour in the CBI. In November 1943 he was made Chief, VHB Project Officer OC&R, Headquarters AAF, where he served until May 1944. In June 1944, he became Commander, 6th Bomb Group VH, 2nd and 20th Air Forces and held that position until September 1945. From October 1945 until January 1946, he was Chief, Bombardment Branch, AC/AS-3, Headquarters AAF. In January of 1946 he was made Chief, crossroads Project Office, Headquarters AAF and after the atomic tests was made Chief, Operations Division, AC/AS-3, where he remained until July 1947. In July 1947 he entered the Air War College, Maxwell Air Force Base, Alabama, completing the course in June 1948. He is presently assigned as a Faculty member, of the Air War College, holding the position of Chief, Plans and Operations Division. Ken's hobbies are golf,


20
Please note that the language and terminology used in this collection reflects the context and culture of the time of its creation, and may include culturally sensitive information. As an historical document, its contents may be at odds with contemporary views and terminology. The information within this collection does not reflect the views of the Smithsonian Institution, but is available in its original form to facilitate research. For questions or comments regarding sensitive content, access, and use related to this collection, please contact transcribe@si.edu.