Viewing page 24 of 44

12  GENERALS OF THE ARMY AND THE AIR FORCE AND ADMIRALS OF THE NAVY

month to the Office of the Chief of Naval Operations for duty as Deputy Director of the Naval Intelligence Division (title later changed to Assistant Director).  In September 1951 he became Commander Amphibious Group ONE, and continued to command that group until November 1952.  The next month he was assigned duty as Director of the Naval Intelligence Division, Office of the Chief of Naval Operations, where he continues to serve.

In addition to the Silver Star Medal, the Legion of Merit with two Gold Stars and Combat "V," and the Bronze Star Medal with Combat "V," Rear Admiral Espe has the World War I Victory medal;  the American Defense Service Medal with Bronze "A" (USS O'BRIEN);  the American Campaign Medal;  the Asiatic-Pacific Campaign Medal with silver star and two bronze stars (seven engagements);  the World War II Victory Medal;  the Philippine Liberation Ribbon with two bronze stars;  and the Navy Occupation Service Medal, Asia Clasp.

His office address is that of his sister, Mrs. Caroline R. Porter, at Bellevue Branch No. 7, Pittsburgh, Pennsylvania.  He and his wife, Mrs. Hilda Crowley (Saunders) Espe, are presently residing at 2139 Wyoming Avenue, Northwest, Washington, D. C.

Address:  Navy Department, Washington 25, D. C.


EUBANK, EUGENE LAWRY, MAJ. GEN. USAF (Ret.) (30A)

Born in Mangum, Oklahoma, December 2, 1892.  During World War I, he became a flying cadet in the Aviation Section of the Signal Corps on August 15, 1917, and was commissioned a second lieutenant in the Signal Reserve February 13, 1918, and assigned at Kelly Field, Texas, as an instructor in flying.

In August 1918, he moved to Payne Field, Mississippi, in a similar capacity.  In January 1919, he was assigned to Ellington Field, Houston, Texas, for five months' duty as a flight commander, then moved to El Paso, Texas, as operations officer from June to August 1919.  He served as engineer officer at Marfa, Texas, throughout the remainder of that year, and then was operations officer of the 104th Aero Squadron at Marfa, until March 1920.  At that time, he entered the Air Service Mechanical School at Kelly Field.

General Eubank received his commission as a second lieutenant in the Air Service of the Regular Army on July 1, 1920.  After graduating from the Air Service Mechanical School in December 1920, he went to Chanute Field, Illinois, where he commanded a detachment and then served ad adjutant.  In March 1922, he began a tour as airplane pilot and observer at Schofield Barracks, Hawaii.  He became adjutant at Luke Field, Hawaii, in November 1922.  He was assigned to McCook Field, Ohio, in February 1925, as adjutant and in other staff capacities.  He became a test pilot there in March 1927, and in July 1928, was assigned as chief of the Flight Test Unit at Wright-Patterson Field, Ohio.

[[image - portrait photograph captioned MAJ. GEN. EUGENE LAWRY EUBANK]]
U. S. Air Force Photograph

A year later, General Eubank was assigned to the air Corps Engineering School at Wright-Patterson Field, and upon completing the course entered the Air Corps Tactical School at Langley Field, Virginia, from which he was graduated in June 1931, and assigned to the 49th Bombardment Squadron there.  From July to December 1933, he served at West Point, Virginia, with the Civilian Conservation Corps, and then returned to Langley Field as commanding officer of the Second Bombardment Group.  He was an instructor at the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Alabama, from June 1934, to February 1935, and then was assigned to General Headquarters Air Force at Langley Field, where he assumed command of the headquarters squadron in August 1935.

General Eubank entered the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kansas, in August 1937, and was graduated in June 1938, and assumed command of the 32nd Bombardment Squadron at March Field, California.  During this tour he took a special naval operations course at Maxwell Field, after which he returned to March Field to join the 19th Bombardment Group and was appointed commanding officer of the 34th Bombardment Squadron there in October 1938.  In April 1940, he became commander of the 19th Bombardment Group, with which he moved to Albuquerque, New Mexico, in June 1941.

General Eubank, in 1941, received a commendation from the Secretary of War for planning and executing the flight of 21 airplanes from Hamilton Field, California, to Hickam Field, Hawaii, on the night of May 13-14, 1941.  He was later ordered to an unannounced overseas station, and upon completion of that assignment went on temporary duty at Albuquerque, New Mexico, pending his assignment to the 

[[end page]]
[[start page]]

FEBRUARY, 1955 ISSUE  13

Second Air Force at Fort George Wright, Washington, in August 1941.

General Eubank then served as Director of Bombardment at Air Force Headquarters from September 1942 until April 1943, when he returned to Fort George Wright as commanding general of the Second Bomber Command.  The following September he was transferred to Orlando, Florida, as Director of Tactical Development at the AAF Tactical Center.  He became a member of the Army Air Forces Board at the Tactical Center in October 1943.

In February 1945, General Eubank became deputy commander for operations of the Eighth Air Force in the European Theater, and four months later was named commander of the Third Division of the Eighth Air Force there.  In September 1945, he was assigned temporarily to Air Force Headquarters, Washington, D. C., and a month later became president of the AAF Board at the Tactical Center at Orlando.  In May 1946, he was assigned to Pacific Air Command, with headquarters at Tokyo, Japan, and in July assumed command of the 13th Air Force at Fort McKinley, Luzon, Philippine Islands.

In November 1948, General Eubank was appointed chief of the Air Force Manpower Group at Air Force Headquarters.  The following October, he was appointed deputy inspector general of the Air Force.  In March 1950, he was transferred to the Field Office of the Inspector General at Kelly AFB, San Antonio, Texas, retaining his position as deputy inspector general.

General Eubank assumed command of the Technical Training Air Force at Gulfport, Mississippi, in November 1951.

He retired from active duty December 31, 1954.

General Eubank has been awarded the Distinguished Service Medal, Silver Star, and Distinguished Flying Cross with one Oak Leaf Cluster.

General Eubank and his wife, the former Miss Helen Kelly of West Point, N. Y., have one daughter, Mrs. Pierre A. Tisdale.  They also have a granddaughter, Ellen Tisdale.

He was promoted to captain (permanent) February 18, 1931;  to major (temporary) April 20, 1935;  to major (permanent) June 12, 1939;  to lieutenant colonel (temporary) December 30, 1940;  to lieutenant colonel (permanent) October 15, 1941;  to colonel (temporary) January 5, 1942;  to brigadier general (temporary) August 4, 1942;  to major general (temporary) July 4, 1946;  to brigadier general (permanent) February 19, 1948.

Address:  c/o The Air Adjutant General, Hq. USAF, Washington 25, D. C.


GOOD, ROSCOE FLETCHER
VICE ADMIRAL, U. S. NAVY (20478)

Vice Admiral Roscoe F. Good, USN, Deputy Chief of Naval Operations (Logistics), was born in Fostoria, Ohio, on March 13, 1897.  He was graduated from Fostoria High School in 1914 and then worked for two years as a reporter and advertisement solicitor of the local Daily Times before his appointment to the U. S. Naval Academy from the Thirteenth District of Ohio in 1916.

[[image - portrait photograph captioned VICE ADMIRAL ROSCOE FLETCHER GOOD]]
U. S. Navy Photograph

While at the Naval Academy, Vice Admiral Good put to work his journalistic experience and became the Editor-in-Chief of the "Lucky Bag," the Academy's year book.  His leadership in directing others and his literary abilities have always been contributing and basic factors in his excellent reputation as a staff officer.  On June 6, 1919, standing fourth in his Class of 452 members, he was graduated with distinction with the Class of 1920.  Commissioned ensign on June 7, 1919, he advanced in grade until his promotion to vice admiral on March 27, 1953, the first member of his class to achieve this rank.

Vice Admiral Good had a six months period of sea duty as a midshipman during World War I, serving aboard the USS WYOMING, USS KANSAS, and USS NEW JERSEY, then operating with the Atlantic Fleet.  Following graduation, he served for two years as assistant navigator in the USS COLUMBIA, a heavy cruiser, after which he was ordered to the Submarine School at New London, Connecticut, for instruction in submarines.  During his cruise on the COLUMBIA, Ensign Good was assigned the additional duty of boarding officer and aide to the Prince of Wales, King Edward VIII, during his visit to New York City in 1919, and on August 2, 1919, he was married to Miss Bess Louise Owen of Fostoria, Ohio, aboard the USS COLUMBIA, at North River, New York.

Qualifying in submarines on July 30, 1921, he served consecutively in the USS O-12 as Executive and Engineering Officer;  in command of the USS L-9;  and as Executive officer of the USS S-21, until May 1924.
Please note that the language and terminology used in this collection reflects the context and culture of the time of its creation, and may include culturally sensitive information. As an historical document, its contents may be at odds with contemporary views and terminology. The information within this collection does not reflect the views of the Smithsonian Institution, but is available in its original form to facilitate research. For questions or comments regarding sensitive content, access, and use related to this collection, please contact transcribe@si.edu.